Ultrahang-vezérelt aspirációs citológia

Ultrahang-vezérelt aspirációs citológia

Szerző: Ultrahang Központ | Módosítva: 2023.10.17 08:53

Online Bejelentkezés

Dr. Szavcsur Péter

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Kapcsolódó cikkünk

Miben segít az aspirációs citológia?

Az ultrahang vizsgálat felfedezhet megnagyobbodott nyirokcsomókat, kimutathat göböket a pajzsmirigyben, csomókat az emlőkben vagy a bőr alatti lágyrészekben. A megfelelő terápia kiválasztásához elengedhetetlen, hogy ismerjük a daganat összetételét. Az eljárásról az Ultrahangközpont radiológusa adott bővebb információt.

Az ultrahang-vezérelt aspirációs citológiai mintavétel során a szakorvos az észlelt elváltozásból mintát vesz. A beavatkozás pár perc, de időben elvégezve életet menthet.

Az ultrahang-vezérelt aspirációs citológia, vagy vékonytű mintavétel ultrahang segítségével történik, mely során egy vékony tűt vezetnek a vizsgálandó területbe. A bőr fertőtlenítése után a citopatológiás szakorvos vékony tűt vezet a gyanús képletbe. A mintavételt segíti az egyidőben történő ultrahang vizsgálat, ahol a radiológus szakorvos a monitoron látja a problémás területet és a mintavételi eszközt is, így pontosan tudja segíteni a hogy a mintavétel a legmegfelelőbb helyről történjen. 

Ha rosszindulatú elváltozás gyanúja merül fel, akkor végeznek a diagnózis pontosítására és a kezelés meghatározásához aspirációs citológiai vizsgálatot. A beavatkozást szakorvosi fizikális vizsgálat és képalkotó vizsgálat előzi meg, majd a szakorvos javaslatára kerül sor az aspirációs citológiai mintavételre. A mintavételt mindig egy szakorvosokból álló team végzi, így az értékelhetetlen minták száma a minimálisra csökken. A csapat tagja egy radiológus szakorvos, aki ultrahangvizsgálattal segíti a citopatológus munkáját.

Ultrahang-vezérelt aspirációs biopsziát az alábbi állapotokban mindeképp szükséges elvégezni:

  • pajzsmirigy aspirációs citológia – akkor van szükség ultrahang-vezérelt pajzsmirigy biopsziára, ha a pajzsmirigyben göbök keletkeznek. Ilyenkor a pajzsmirigy vékonytű biopszia segítségével döntik el, hogy szükség van-e műtéti megoldásra.

  • emlő aspirációs citológia – akkor kerül sor emlő vékonytű biopsziára, ha a mellben csomót, göböt tapintunk, vagy képalkotó eljárás során körülírt lézióra derül fény.ultrahang vezérelt aspirációs citológia - Ultrahangközpont

  • nyirokcsomó aspirációs citológia – nyirokcsomó vékonytű biopsziát akkor végeznek, ha a megnagyobbodott nyirokcsomót malignitásának vagy specifikus gyulladásának kivizsgálása szükséges.

Aspirációs citológiát azonban nem csak az említett esetekben végeznek szakorvosaink, hanem szinte minden testrészen, valamint ahol felmerül korábbi ultrahang vagy szakorvosi vizsgálat által gyanús képlet, elváltozás, mint például hajas fejbőrön lévő csomó, zsírcsomó.

Ultrahang-vezérelt aspirációs citológia

A mielőbbi ultrahang-vezérelt aspirációs citológia életet menthet. A minimális fájdalomnak és a modern technikának köszönhetően a vizsgálat gyors, így pozitív lelet birtokában a személyre szabott kezelés mielőbb elvégezhető.

A vizsgálat rövid ideig tart, nagyobb előkészületet nem igényel, mely után a páciens haza tud menni. A mintavétel minimális fájdalommal jár és utána pár napig kellemetlen érzet lehet a mintavétel helyén. A szervezetben talált elváltozás eredetének pontosabb tisztázásához fontos, hogy az elváltozásból mintát nyerjünk, mely citopatológiai vagy szövettani elemzésre kerül. A páciens az eredményt 10 munkanappal a vizsgálatotot követően kapja kézhez elektronikus úton vagy személyesen. 

A beavatkozást csak a páciens belegyezése után végezzük el, melyről írásban szükséges nyilatkozni a vizsgálat előtt. 

Fontos tudni, hogy szakorvosaink másodvéleményezhetik a korábbi leleteket és amennyiben nem tartják indokoltnak, visszautasíthatják az ultrahang-vezérelt aspirációs citológia vizsgálatot!

A beavatkozás menete:

  • A mintavétel felületes régiókból (mint például nyak, hónalj, lágyékhajlat, emlő, végtagok, egyéb) történik.  

  • A beavatkozáshoz a vizsgálandó testrészét szabaddá kell tennie. A vizsgálóasztalon szükség esetén speciális helyzetben kell feküdnie. 

  • A sikeres beavatkozás érdekében kérjük, ne mozduljon el és tartsa be utasításainkat!

  • A citológiai mintavételhez nem szükséges lokális érzéstelenítést alkalmazni, így ennél a beavatkozásnál helyi érzéstelenítésre nem kerül sor.

  • A bőrfelszín fertőtlenítését követően a bőrön át az elváltozásba ún. vékony tűt (aspirációs citológia, FNAB) vezetünk be, ezen keresztül történik a mintavétel.

  • A beavatkozás kisebb fájdalommal járhat és a szúrás helyén kisebb vérzés keletkezhet, mely további ellátást általában nem igényel. A beavatkozást esetenként meg kell ismételni, az elváltozásból többször is történhet mintavétel.

  • A tű pontos helyzetét minden esetben az ultrahang monitoron folyamatosan követjük.

  • A beavatkozások alatt előfordulhat diszkomfort érzés, nyomásérzés, enyhe, rövid ideig tartó éles fájdalom.

  • A normális esetben a beavatkozás néhány percet vesz igénybe.

Lehetséges szövődmények:

Legnagyobb gondosság ellenére is előfordulhat vérzés vagy vegetatív reakció, ami további kórházi ellátást tehet szükségessé. Igen ritka esetben ezek az életet veszélyeztető mértékűek is lehetnek. Későbbi komplikációként igen ritka esetben utóvérzés, fertőzés alakulhat ki, ezért fontos, hogy otthonában jelentkező hirtelen állapotrosszabbodás esetén forduljon orvoshoz.

Az ultrahang vezérelt aspirációs citológia bár elsőre ijesztőnek tűnhet, viszont a fejlett technikának hála fájdalomfaktora alacsony, ráadásul a szakemberek létfontosságú adatokhoz juthatnak általa, amivel a kezelés is sokkal hatékonyabb és gyorsabb lehet.

 

Letölthető betegtájékoztatónkat itt találja.

Az Ultrahangközpont kellemes környezetben, várakozás és beutaló nélkül várja Önt! 

 

Téma szakértője

  • Dr. Szavcsur Péter

    • ultrahang vezérelt aspirációs citológia és core biopszia specialista Főorvos
  • Specialitások:
    • ultrahang vezérelt apsirációs citológia, az alábbi szervek ultrahang vezérelt mintavételét végzi:

      • pajzsmirigy,
      • nyálmirigyek,
      • nyirokcsomók (nyaki, hónalji, lágyéki régiók),
      • test szerte észlelt lágyrész képletek (kivéve emlő)
    • az alábbi szervek ultrahang vezérelt vastagtű (core biopszia) mintavételét végzi:

      • nyálmirigyek
      • nyaki nyirokcsomók
      • hónalji nyirokcsomók
      • lágyéki nyirokcsomók
      • lágyrész göbök
      • pajzsmirigy göbök (előzetes telefonos egyeztetés szükséges)

    Rendelés típusa: 

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelés helyszíne: Széna tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. 

    Telefonszám: +36 70 638 8493

    Online bejelentkezés

Hírek

Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Az epekövesség az epeutak és az epehólyag betegsége, az egyik leggyakoribb emésztőszervi rendellenesség. Diagnosztikájának arany standardját az ultrahangvizsgálat jelenti. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk epekövességre és mire számíthatunk a vizsgálat során? Többek között ezekre a ...
Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

A hasi ultrahang kifejezés hallatán nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, melyek azok a szervek, amelyek vizsgálhatóak ilyen képalkotó módszerrel. Mit jelent e tekintetben az, hogy has? Milyen szervek találhatók a hasüregben? A gyomor és a belek vizsgálatához is ez a legpontosabb eszköz? Ezekre a kérdésekre ...
Kell-e választani az emlő ultrahang és a mammográfia közt?

Kell-e választani az emlő ultrahang és a mammográfia közt?

Az emlőrák élete során minden nyolcadik-kilencedik nőt érinti, az utóbbi években pedig harmadával nőtt az 50 év alatti esetek száma. Mivel pedig ez a daganatos betegség korán felismerve jó eséllyel gyógyítható, nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres szűrések jelentőségét, ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK