Az atheroma, más néven kásadaganat, egy jóindulatú elváltozás, amely a bőr alatt helyezkedik el. Ez a bőr alatti ciszta, vagyis az atheroma, főként a faggyúmirigyek elzáródása miatt alakul ki, aminek következtében a faggyú és hámsejtek keveréke (sebum) felhalmozódik, létrehozva egy lágy tapintású, mozgatható csomót. Az atheroma ltalában nem okoz fájdalmat, és a legtöbb esetben jóindulatú, de ha megnő, kellemetlenséget vagy esztétikai problémákat okoz, diagnosztikájában pedig az ultrahang is szerepet kap.
Ultrahang szerepe atheroma esetén
Ultrahang szerepe atheroma esetén: ultrahang vezérelt mintavétel
Ultrahang szerepe atheroma esetén: ultrahang az atheroma terápiájában
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Az atheroma (kásadaganat) egy jóindulatú elváltozás, ami közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el. Leggyakrabban a hajas fejbőrön, az arcon és a háton fordul elő, és akár több centiméteres méretű is lehet. Tömött, fájdalmatlan képlet, melynek külseje tokkal borított, és a tartalma kásaszerű, szürkésfehér vagy sárgás. Az atheroma egy faggyúmirigy elzáródása miatt kialakuló folyadékkal telt ciszta.
Az atheroma általában nem is okoz súlyos problémákat, de néha begyulladhat, fájdalmat és kellemetlenséget okozhat. Amennyiben az atheroma tüneteket okoz, vagy komolyabb problémák jelentkeznek, például gyulladás vagy fertőzés alakul ki körülötte, javasolt . Az orvos az atheroma eltávolítását javalohatja, ha szükséges.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az atheroma általában nem okoz tüneteket, különösen akkor, ha kis méretű és nem irritált vagy gyulladt. Sok esetben az atheroma, ami egy bőr alatti ciszta, láthatatlan marad, és a beteg csak akkor észleli, ha megérinti.
Az atheroma esetleges tünetei közé tartozhatnak:
Amennyiben az atheroma gyulladt vagy fájdalmas, vagy ha bármilyen más változást tapasztal a bőr alatt, fontos, hogy szakemberrel konzultáljon az érintett. Az orvos klinikai vizsgálat és esetleg további képalkotó vizsgálatok alapján (leggyakrabban ultrahang) meg tudja állapítani az elváltozás pontos típusát és szükség esetén kezelést javasolhat.
Az atheroma leggyakrabban jóindulatú és ártalmatlan, de bizonyos esetekben szükség lehet sebészeti eltávolításra, különösen akkor, ha a tünetek jelentősen zavaróak vagy a ciszta ismételt gyulladást okoz. A pajzsmirigy túlműködés bár jellemzően a felnőtteket érinti, ám a gyerekeknél is előfordulhat. A szülők gyakran nem is gondolnak arra, hogy az ingerlékenység, alvászavar, túlpörgés hátterében pajzsmirigyzavar áll. Dr. Kövi Ritától, az Ultrahangközpont gyermek radiológusától azt kérdeztük, miben segít ilyenkor a pajzsmirigy ultrahang.Kapcsolódó cikkünk
Túlműködő pajzsmirigy gyerekeknél-ultrahang segít a kiváltó ok felderítésében
Az atheroma diagnosztikája általában a klinikai vizsgálaton, a beteg anamnézisén és szükség esetén képalkotó vizsgálatokon alapul, melyek közül a leggyakrabban alkalmazott az ultrahang. Az alábbiakban a diagnosztikai eljárásokat lehet olvasni atheroma esetén:
Az atheroma diagnosztikáját általában a klinikai vizsgálat, anamnézis és képalkotó vizsgálatok kombinációjával állapítják meg. Az orvos a diagnózis alapján értékelheti, hogy az atheroma igényel-e további kezelést, vagy hogy a tünetek miatt szükség van-e az atheroma eltávolítására. Ha bármilyen bőr alatti elváltozást észlel vagy aggódik a tünetek miatt, fontos, hogy időben keresse fel az orvosát a megfelelő kezelés és tanácsadás érdekében.
Az ultrahangvizsgálatnak (duplex ultrahangnak) fontos szerepe van az atheroma értékelésében és diagnosztizálásában. Az ultrahang segít az orvosnak részletes képet alkotni az atheromáról és annak környezetéről, ami segíthet a pontos diagnózisban és a megfelelő kezelési terv kidolgozásában. Az ultrahang alkalmazása:
Az ultrahang előnyei közé tartozik, hogy ez egy nem invazív eljárás, könnyen elérhető, és az, hogy nem jár sugárterheléssel. A vizsgálat során a készülék hanghullámokat küld a testbe, és azok visszaverődését észleli, majd a számítógép létrehozza a szerv belső szerkezetének képét.
Az orvos az ultrahang eredményeit figyelembe véve dönt a további teendőkről, beleértve a kezelési lehetőségeket vagy az atheroma esetleges eltávolítását. Az ultrahangvizsgálat a bőr alatti elváltozások értékelésének hatékony és gyakran alkalmazott eszköze, különösen, ha nem invazív, részletes képi információkra van szükség.
Az ultrahang -vezérelt mintavétel egy speciális ultrahangvizsgálati technika, amely segít az orvosnak pontosabban irányítani a mintavételi folyamatot. Ezt a technikát gyakran alkalmazzák olyan elváltozások vagy daganatok esetén, amelyeknél szövettani mintavételre van szükség a pontos diagnózis meghatározásához.
Az atheroma esetén ultrahang -vezérelt mintavétel a következőképpen működik:
Az ultrahang -vezérelt mintavétel előnyei közé tartozik a nagy pontosság és a célzott mintavétel, ami csökkenti a nem szükséges szövetek károsodásának kockázatát. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a lehető legpontosabb információkat szerezzék meg az atheroma természetéről és típusáról.
A szövettani mintavétel után a szövetmintát laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá, ami további információkat nyújthat az elváltozásról és segíthet a pontos diagnózis megállapításában. Az ultrahangvezérelt mintavétel alkalmazása különösen akkor fontos, ha az atheroma vagy bármely más bőr alatti elváltozás klinikailag vagy képalkotó vizsgálatok alapján nehezen elkülöníthető, vagy értékelhető.Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az ultrahangnak az atheroma terápiájában számos különböző szerepe lehet, bár fontos megjegyezni, hogy az atheroma kezelése általában a sebészeti eltávolítást jelenti. Az ultrahangvizsgálatokat gyakran használják az atheroma diagnosztizálásában és a bőr alatti elváltozások értékelésében. Mindemellett az atheroma terápiájában a következő szerepet játszhatja az ultrahang:
Fontos megjegyezni, hogy maga az atheroma sebészeti eltávolítása a leggyakoribb terápiás megközelítés. A műtét soráneltávolításra kerül az atheroma, és a szövettani vizsgálat segíthet abban, hogy megállapítsák, jóindulatú vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó.
Az ultrahang alkalmazása atheroma terápiájában függ az eset egyedi jellemzőitől. Az orvos a diagnózis és a terápia megtervezése során dönt a legmegfelelőbb eszközök és eljárások alkalmazásáról.Téma szakértői