A core biopszia egy korszerű és minimálisan invazív eljárás, melyet a szöveti elváltozások vagy daganatok pontos diagnosztizálására alkalmaznak.
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
A core biopszia egy olyan eljárás, mely során egy apró, henger alakú szövetmintát vesznek egy gyanúsnak vélt elváltozásból. A core biopszia lehetővé teszi a patológusok számára, hogy részletesen tanulmányozzák a szövetet, és pontosabb diagnózist készítsenek a lehetséges betegségről vagy elváltozásról.
Ugyanakkor a szövettani mintavétel kritikus szerepet játszik a pontos diagnózis felállításában. A core biopszia során a patológus véleményezése által a klinikai kezelőorvos információkat szerezhet arról, hogy az elváltozás jó- vagy rosszindulatú-e, meghatározhatja, mely szervből származik az elváltozás, értékelheti a daganat stádiumát, és az áttétek jelenlétének nyomára bukkanhat. A mintavétel után a patológusok az eltávolított szövetdarabok alapján meghatározhatják a szervrészlet vagy teljes szerv eltávolításának szükségességét, valamint az operáció tervezéséhez szükséges információkat szolgáltathatnak.
A corebiopszia -másnéven vastagtű-biopszia- eltér a hagyományos citológiai mintavételtől, mivel nem csupán sejteket, hanem egy kis méretű szövethengert is eltávolítanak. Ez a henger körülbelül két milliméter átmérőjű és tíz-tizenkettő milliméter hosszú, és a szövetmintában található részletesebb információk szolgáltatását teszi lehetővé a patológiai vizsgálatok számára. Ennek eredményeként az orvosok pontosabb és részletesebb diagnózist készíthetnek, amely alapján a beteg számára hatékonyabb kezelési tervet állíthatnak össze.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A core biopszia (vastagtű-biopszia) mintavételre általában akkor van szükség, amikor egy szöveti elváltozás, daganat vagy rendellenesség gyanúja merül fel, és az orvosnak szüksége van részletes szöveti információkra a pontos diagnózis felállításához.
Az orvosok az eset specifikus jellegétől függően döntenek a core biopszia szükségességéről, és a vizsgálatot rendszerint az alapján rendelik el, hogy mely területen található az elváltozás és milyen információkra van szükségük a pontos diagnózis felállításához. Az ultrahang vizsgálat felfedezhet megnagyobbodott nyirokcsomókat, kimutathat göböket a pajzsmirigyben, csomókat az emlőkben vagy a bőr alatti lágyrészekben. A megfelelő terápia kiválasztásához elengedhetetlen, hogy ismerjük a daganat összetételét. Az eljárásról az Ultrahangközpont radiológusa adott bővebb információt.Kapcsolódó cikkünk
Miben segít az aspirációs citológia?
Az Ultrahangközpont Főorvosa az alábbi szervek elváltozásait vizsgálja ultrahang vezérelt vastagtű mintavétellel:
Az ultrahang és a core biopszia olyan diagnosztikai eszközök, amelyeket gyakran kombinálnak a szöveti elváltozások, daganatok vagy rendellenességek pontosabb diagnosztizálásához. Az ultrahang segíthet az orvosoknak megvizsgálni és értékelni a szervek vagy szövetek szerkezetét és méretét, míg a core biopszia lehetővé teszi a szövetmintavételt a részletes szövettani vizsgálatokhoz.
Az ultrahang és a core biopszia kombinációja például a következő területeken használható:
Az ultrahang és a core biopszia kombinációja segíthet az orvosoknak először láttatni a gyanús elváltozást, majd irányítani a tűt a vizsgálandó területekhez, minimalizálva a károsodás kockázatát, és lehetővé téve a pontosabb diagnózist. Ez a kombinált megközelítés segíthet a betegek számára hatékonyabb és célzottabb kezelési terv kidolgozásában.
Az ultrahang vezérelt core biopszia olyan diagnosztikai eljárás, amelyben az orvos ultrahang segítségével irányítja a tűt a vizsgálandó területre, hogy szövetmintát vegyen. Ez a kombinált eljárás lehetővé teszi a szakemberek számára, hogy pontosabban célzott területeken vegyenek szövetmintát, minimalizálva a környező egészséges szövetek károsodásának kockázatát.
Az eljárás általában a következő lépésekből áll:
Az ultrahang vezérelt core biopszia előnyei közé tartozik a pontosabb célzás, ami segíthet a pontosabb diagnózisban és a kezelési terv kialakításában. Emellett az eljárás minimális invazivitása miatt csökkentheti a kényelmetlenséget és a gyógyulási időt.
Ez a módszer gyakran alkalmazható mellrák, prosztatarák, pajzsmirigyrák és egyéb szöveti elváltozások diagnosztizálására. Az orvosok az eljárást az adott klinikai helyzet és a beteg egyedi szükségletei alapján választják ki.
A folyamat általában a következő lépésekből áll:
A core biopszia egy minimálisan invazív eljárás, amely lehetővé teszi a pontos diagnózis felállítását és a megfelelő kezelési terv kidolgozását. Az eljárás előnye, hogy csökkenti a környező egészséges szövetek károsodásának kockázatát, és rövidebb gyógyulási idővel járhat, mint egy teljes műtét.
A core biopszia mintavételt számos szervből végezhetik el a diagnosztikai célokra. Az eljárást olyan területeken alkalmazzák, ahol szöveti elváltozás vagy daganat gyanúja merül fel, és a pontos diagnózis felállításához szükség van a szöveti minta részletes vizsgálatára. Néhány olyan szerv, amelyből core biopsziát végeznek, magában foglalja:
Bár a core biopszia egy biztonságos és minimálisan invazív eljárás, bizonyos szövődmények előfordulhatnak. Ezek a szövődmények viszonylag ritkák, és a legtöbb esetben átmeneti jellegűek. Néhány potenciális szövődmény a következők lehetnek:
ultrahang vezérelt apsirációs citológia, az alábbi szervek ultrahang vezérelt mintavételét végzi:
az alábbi szervek ultrahang vezérelt vastagtű (core biopszia) mintavételét végzi:
Rendelés típusa:
Rendelés helyszíne: Széna tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Telefonszám: +36 70 638 8493