Nem minden esetben okoz fájdalmat vagy kellemetlen érzést a herevisszér tágulat, más néven herevisszeresség, van, hogy csak tapintással érzékelhető vagy ultrahanggal mutatható ki az elváltozás. Dr. Róna Ágnes, az Ultrahang Központ radiológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy enyhébb esetekben is szükséges a kivizsgálás és esetleg a kezelés, hiszen akár a spermiumképződés is károsodhat emiatt.
A herék a hasüreg mögötti területen fejlődnek ki, ahonnan a magzati élet során szállnak le a herezacskóba. A herékhez futó erek, nyirokerek, idegek azonban továbbra is a hasüregből indulnak ki, ezért hosszan futnak a lágyékcsatornán is át a herékhez. A két here vénáinak más-más a pozíciója, a jobb oldali here vénája közvetlenül a nagy hasi vénába torkollik, míg a bal oldali here vénája általában hosszabb, és a bal vesevénába szájadzik.
A bal herevénában kialakuló magasabb folyadékoszlop, amely magas és sovány testalkattal, esetleg veleszületett hajlammal, például kötőszöveti gyengeséggel társul, erősen fokozza a bal oldali herevisszeresség kockázatát. Jobb oldalon is kialakulhat herevisszeresség, de ilyenkor további kivizsgálásra van szükség olyan elváltozás (például daganat) kizárása céljából, amely nyomást gyakorol a vénára és tágulatot, vénás pangást okoz.
A herevisszeresség azért okozhat problémát, mert a vénás pangás növeli a herékben a nyomást és a hőmérsékletet. Mindezek következtében károsodhat a spermiumképződés, amely csökkentheti a termékenyítőképességet. Éppen ezért mindenképpen fontos a kivizsgálás, és szükség esetén a kezelés.
A herevisszeresség tipikusan magas, vékony fiatalembereknél, sokszor kamaszoknál alakul ki, azonban az esetek többségében tünetmentes, és többnyire csak a herezacskón keresztül tapinthatók ki a tágult vénák. Előrehaladottabb esetben a here felett az ondózsinórban „tyúkbél” szerű kötegeket lehet tapintani. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy nem túl erős herefájdalom hívja fel a figyelmet a problémára, amely sokszor melegben, hosszú ideig tartó állás, ülés vagy edzés után jelentkezik. Az érintett férfi tapasztalhat nehéz, kellemetlen érzést is a herében. Akár a tünetek, akár a tapintás ad okot gyanúra, fontos az urológiai kivizsgálás és az ultrahangos képalkotás.
- A herevisszér tágulatnak három fokozata van: a legsúlyosabb esetben a tágulat szabad szemmel is látható, míg a második fokozatnál csupán kitapintható. Enyhébb esetben nincsenek tapintható, látható jelei a tágulatnak, ilyenkor van szükség a doppler ultrahangos vizsgálatra, amely során fájdalommentesen és káros sugárzás nélkül megállapítható a tágulat mértéke, valamint az esetleges egyéb elváltozások is kimutathatóak. Ez a képalkotó módszer nagyon fontos a súlyosabb fokozatú elváltozások pontos diagnózisához is – ismerteti dr. Róna Ágnes, az Ultrahang Központ radiológusa.
A hereultrahang és az urológiai kivizsgálás eredményei alapján születhet döntés a kezelés szükségességéről és módjáról. Az enyhébb esetek általában nem igényelnek beavatkozást, az esetek többségében a nemzőképesség károsító hatása vagy a fájdalom miatt kell kezelni a herevisszerességet.
A herevisszeresség műtéti megoldása a herevéna lekötéséből áll valamilyen szinten. Ez történhet a herezacskó felső részén, a lágyékcsatornában, a lágyékcsatorna belső vége mögött, vagy még magasabban a hasüreg mögötti térben. A beavatkozás történhet hagyományos, nyitott műtéttel vagy laparoszkóppal is. Ez utóbbit inkább a magasabban történő lekötéseknél alkalmazzák. A műtét célja minden esetben, hogy a here tág vénáinak lekötésével megszüntessük a vénás pangást. Azonban ahhoz, hogy eljussunk a megoldásig, a legfontosabb, hogy ha egy férfi bármilyen eltérést tapasztal a herezacskójában, mindenképpen forduljon orvoshoz!
Forrás: Ultrahang Központ (www.ultrahangkozpont.hu)