A magas vérnyomás, a magas koleszterin vagy triglicerid szint, valamint a vércukor magas szintje is lehet okozója a rettegett szív-érrendszeri eseményeknek, a stroke-nak és a szívinfarktusnak. A kiemelt kockázattal élőknek éppen ezért nagyon fontos a rendszeres kivizsgálás, amelynek egyik alapköve a nyaki ultrahang vizsgálat. Erről a fájdalmatlan és ártalmatlan képalkotó módszerről beszélt az Ultrahangközpont radiológusa.
Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66.
A stroke és más kardiovaszkuláris események kialakulásának okai közt fontos ismerni és megérteni az érszűkület kialakulását és jelentőségét. A vérzsírok, elsősorban a káros koleszterin (LDL), valamint a triglicerid szintje és a szív-érrendszeri betegségek ugyanis szorosan összefüggenek egymással. A vérben lévő túl sok LDL-koleszterin az erek falának belső rétegei között lerakódva az érfal megvastagodását okozza. Később a zsírok az érfal belső felszínét felsértik, és az így kialakult plakk betüremkedik az ér lumenébe. Az egyenetlen, már nem sima érfalra rárakódnak a vérlemezkék és további zsírok. A tisztán zsíros plakkokból apró darabok leszakadhatnak és embóliát okozhatnak. Az érfalban felhalmozódott zsír és a plakkok elmeszesedhetnek, ami az artériák rugalmasságát csökkenti. A plakkok az ér keresztmetszetét szűkítik, ami akadályozza az adott szervek megfelelő vérellátását. Végső esetben az ér teljesen elzáródik. A károsodás attól függ, hogy az elzáródott ér milyen ellátási területért volt felelős, és milyen gyorsan történt az elzáródás.
- A nyaki erek kiválóan vizsgálhatók ultrahanggal. Elemezhető az erek falának szerkezete, pontosan lemérhető a vastagsága, és pontosan megadhatók a plakkok méretei is. Színkódolt (color) vizsgálattal a szürke képen esetleg nehezen ábrázolható lágy (zsíros) plakkok is megítélhetők, hiszen a véráramlást megjelenítő szín körberajzolja a felrakódást. A plakk által okozott szűkület pontosan lemérhető, és százalékosan megadható – mondja dr. Horváth Ilona.
Mindezek az adatok nagyon fontosak a terápia szempontjából. Szükség esetén a kezelőorvos gyógyszeres kezelést írhat elő. A vizsgálatot rendszeresen ismételve a változás pontosan megítélhető. Ha az érszűkület jelentős, az ultrahangos orvos érsebészeti konzíliumot javasol. Ultrahang vizsgálat eredményének ismerete nélkül az agyat ellátó ér elzáródhat, miközben megelőzhető lett volna a súlyos egészségkárosodás. Az ultrahang biztonságos, sugárzás nélküli, fájdalommentes vizsgálómódszer.
Elsősorban a kockázattal élő páciensek szűrővizsgálata és további rendszeres kontrollja javasolt. A kockázati tényezők a következők:
A nyaki erek ultrahang vizsgálatát célszerű kiegészíteni hasi ultrahanggal.
Forrás: Ultrahangközpont (www.ultrahangkozpont.hu)