Az epekövesség az epeutak és az epehólyag betegsége, az egyik leggyakoribb emésztőszervi rendellenesség. Diagnosztikájának arany standardját az ultrahangvizsgálat jelenti. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk epekövességre és mire számíthatunk a vizsgálat során? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptunk dr. Horváth Barnabás radiológustól, az Ultrahangközpont szakorvosától.
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
A jobb bordaív alatt fájdalom hátterében számos megbetegedés állhat: igen gyakran máj- és epehólyag betegséghez társul, de előidézhetik például vastagbél betegségek, nyombélfekély, a hasnyálmirigy és a jobb vese betegségei, továbbá mozgásszervi megbetegedések, illetve a tüdő és szív különböző kórállapotai is. A fájdalom erőssége, jellege, időtartama, kisugárzása, illetve étkezéssel vagy mozgással való összefüggése segíthet a megfelelő iránydiagnózis felállításában.
– Tudni kell, hogy az epekő többségében tünetmentes és sokszor csak az egyéb okból elvégzett képalkotó vizsgálatok során, mellékleletként kerül felfedezésre, mondja dr. Horváth Barnabás. Az epekövesség csupán az esetek kb. 25 százalékában jelentkezik tünetekkel, melyek leginkább akkor alakulnak ki, ha a kövek elzárják az epehólyag kivezető nyílását, vagy az epeutakba kerülnek és akadályozzák az epe elfolyását a patkóbél felé. A panaszok többnyire zsíros ételek fogyasztása után jelentkeznek. Jellegzetes tünet az epegörcs, mely heves, görcsös jobb felhasi fájdalom formájában jelentkezik, a hát felé, illetve a jobb lapocka irányába sugározhat. Kevésbé specifikus tünetek is előfordulhatnak, mint például az időnként kiújuló puffadás, emésztési panaszok, émelygés, böfögés, teltségérzet, gyomorégés, hányinger, hányás. A klinikai képet az esetleges szövődmények kialakulása – pl. akut vagy krónikus epehólyag gyulladás, epeutak gyulladása, akut hasnyálmirigy gyulladás – még változatosabbá tehetik.
– A jobb bordaív alatti fájdalom esetén felmerülő kórképek diagnosztikájában a képalkotó eljárásokat hívjuk segítségül, ezen belül epekövesség, illetve szövődményeinek gyanúja esetén a has- kismedencei ultrahang vizsgálattal érdemes kezdeni a kivizsgálást – magyarázza Horváth doktor. A vizsgálat nem igényel nagyobb előkészítést, 6-8 órás éhezést követően elvégezhető. Amennyiben a kismedencei régió vizsgálata is szükséges, erre jól telt húgyhólyag mellett van lehetőség. A vizsgálat során nagy figyelmet fordítunk az epehólyag, az epeutak, a máj és a hasnyálmirigy áttekintésére. Az epekő típusos ultrahangképet mutat, a kő mérete jól meghatározható. A pácienst megkérhetjük, hogy forduljon oldalfekvő helyzetbe, miközben valós időben nyomon követhetjük a kő elmozdulását. Amennyiben a kő epeúti elzáródást okoz, a mögöttes epeutak kitágulnak, melyet szintén vizsgálhatunk, mérhetünk. Szövődményes esetben a gyulladt, megvastagodott falú epehólyag is diagnosztizálásra kerül. Az akut epehólyag-gyulladás diagnózisának felállítását az ultrahangos Murphy-jel pozitivitása is segíti. Ilyenkor az orvos a vizsgálat során a transzducert a jobb bordaív alá helyezi (a máj és epehólyag vetületének területére) és finoman nyomást fejt ki vele, majd a pácienst mély levegővételre szólítja fel. Az epehólyag heveny gyulladása esetén a beteg a mély belégzést megszakítja, éles fájdalmat jelez – ez a pozitív Murphy-jel. A további gyakoribb felhasi szövődmények kimutatásában, illetve a jobb bordaív alatti fájdalmat okozó egyéb kórképek differenciál diagnosztikájában is a hasi ultrahang vizsgálat az elsőként választandó képalkotó módszer.
Rendelés típusa:
kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
kizárólag magyar nyelvű rendelés
Rendelés helyszíne: Széna tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Telefonszám: +36 70 638 8493