Az emlőrák élete során minden nyolcadik-kilencedik nőt érinti, az utóbbi években pedig harmadával nőtt az 50 év alatti esetek száma. Mivel pedig ez a daganatos betegség korán felismerve jó eséllyel gyógyítható, nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres szűrések jelentőségét, különösen meglévő rizikófaktorok esetén. De vajon kell-e választani az emlő ultrahangos vizsgálata és a mammográfia közt? Dr. Gergely Mária, az Ultrahangközpont radiológusa válaszolt a kérdésre.
- Gyakorlatilag elmondható, hogy az emlőrák szűrés minden nőnek ajánlott 20 éves kortól kezdve, hiszen sajnos az emlődaganat – bár gyakoribb 45-50 éves kor felett – a fiatalabb korosztályt is érintheti. Sőt, olyan arányban megnőtt az 50 év alatti megbetegedések száma, hogy jelenleg is folyik az egyeztetés arról, hogy az ingyenes, behívásos mammográfiai szűrővizsgálat korhatárát 45 éves korról 40 éves korra csökkentsék. Éppen ezért a szűrésről valóban elmondható, hogy életet menthet, és ezt különösen azoknak a nőknek kell komolyan venni, akik tünettel, tehát tapintható csomóval rendelkeznek, vagy valamilyen rizikófaktort lehet náluk beazonosítani – hangsúlyozza Gergely doktornő.
- Ez a fajta vizsgálat mindenki számára elérhető, fájdalommal és sugárterheléssel nem járó vizsgálat, amit évente érdemes elvégeztetni, még akkor is, ha a szintén nagyon fontos havi önvizsgálat során nem érezhető elváltozás – hangsúlyozza dr. Gergely Mária, az Ultrahangközpont radiológusa. - Az emlő ultrahang vizsgálat egy gyors, alapos képalkotó módszer az emlők és a hónaljak területének vizsgálatára, amely akár terhességben és szoptatás alatt is korlátlanul alkalmazható. Az ultrahang vizsgálat során felfedezhetünk és vizsgálhatunk zsírcsomókat, cisztákat, fibroadenómákat, tályogokat vagy más olyan képleteket is, amelyek esetleg tapintással még nem is érzékelhetők, felismerhetők rosszindulatú daganatos elváltozások is. A daganatos betegségeknél az esetleges nyirokcsomó áttétek is kimutathatók ultrahanggal. Ha az ultrahangos vizsgálat során rosszindulatú elváltozás gyanúja merül fel, más vizsgálatok, így többek közt a mammográfia, valamint MR, aspirációs citológia és biopszia is szükségesek.
A mammográfia valójában az emlők lágyrészének röntgen vizsgálata, nagyon fontos eszköz arra, hogy a tumor és esetleg más rendellenességek is diagnosztizálhatóak legyenek. Ezzel a képalkotó módszerrel akár már az 5 mm átmérőjű, korai daganatok is felismerhetők, megfelelő fizikális vizsgálattal kiegészítve. A szakember olyan mikromeszesedéseket is felismerhet, amelyek rosszindulatú elváltozásra utalhatnak. Ha pedig daganatot fedez fel a radiológus a képen, a méretek és kontúrok alapján az is meg tudja állapítani, hogy jó- vagy rosszindulatú-e az adott képlet.
Mivel azonban a mammográfia – mint minden röntgen vizsgálat – sugárterheléssel jár, nem ismételhető korlátlanul. Ezért ezen a vizsgálaton azoknak ajánlott részt venni, akiknek ez a korábbi eredmények alapján szükséges, akiket ide irányít a szakorvos valamilyen tapintással felfedezett képlet miatt, illetve szűrés jelleggel azoknak, akik erre behívót kapnak. Ugyanakkor a kétévente ajánlott mammográfia mellett végezzünk évenkénti ultrahangos vizsgálatot tünetmentes állapotban is.
Forrás: Ultrahangközpont (www.ultrahangkozpont.hu)
Véleményeket a Doktornőről itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helyszíne: Széna tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Telefonszám: +36 70 638 8493
További véleményekA recepción kedvesek,segítőkészek voltak,a doktornő szintén minden részletre kiterjedően ,és számomra a lehető legalaposabb vizsgálatot végezte el. Kedves,nyugodt hangvételű a teljes vizsgálat előtt, alatt és után is. Választ kaptam minden kérdésemre.Köszönöm.