Kimutatható-e ultrahanggal a pajzsmirigy daganat?

Kimutatható-e ultrahanggal a pajzsmirigy daganat?

Dr. Bánhegyi Barbara Módosítva: 2024.05.15 11:17

A pajzsmirigy daganatos megbetegedése egyre többeket érint, amelyre a szerven lévő göbös elváltozások hívhatják fel a figyelmet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden göb automatikusan egyenlő a daganattal, jellemzően az ún. hideg göbök esetén áll fenn a rosszindulatúság veszélye. A jelenség azonban mindenképpen kivizsgálást igényel, amelynek egyik alapköve a pajzsmirigy ultrahang. Dr. Bánhegyi Barbara, az Ultrahangközpont ízületi- és pajzsmirigy ultrahang specialista radiológusa beszélt a diagnózis felállításának lépéseiről.

Online Bejelentkezés

Dr. Bánhegyi Barbara

Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66.

Nyelési, légzési problémák, megnagyobbodott nyirokcsomók esetén fontos a kivizsgálás

Statisztikák szerint az utóbbi két évtizedben duplájára nőtt a pajzsmirigy daganatos betegek száma. Az American Cancer Society felmérése szerint leginkább a fiatalabb nőknél diagnosztizálják a pajzsmirigyrákot, aminek oka pontosan még nem tisztázott, ám valószínű, hogy a hormonális rendszerben kell keresni a magyarázatot.
A pajzsmirigy daganatnak nincsenek egyértelmű tünetei, hiszen a jóindulatú göbök is ugyanolyan tüneteket produkálhatnak. Mégis gondolni kell erre is, ha rekedtségről, a hang mélyüléséről, nyelési és légzési nehézségről, valamint megnagyobbodott nyirokcsomókról panaszkodik a beteg. Természetesen ilyen esetekben sem kell megijedni, ugyanis a jóindulatú elváltozások is hasonló tünetekkel járhatnak. Ugyanakkor ezt a betegség nem feltétlenül jár együtt pajzsmirigy alul- vagy túlműködéssel, ezért az olyan jellegzetes tünetek, mint a testsúlyváltozás, a hajhullás, az emésztési zavarok egyáltalán nem minden esetben utalnak daganatra.A pajzsmirigy tünetei esetén fontos az ultrahang.

Hogyan épül fel a pajzsmirigy vizsgálata?

Ha valaki olyan jellegű tüneteket tapasztal, amelyek pajzsmirigy eredetre utalhatnak, mindenképpen jól teszi, ha kivizsgáltatja magát, még ha legtöbbször jóindulatú elváltozásokról, göbökről van is szó. A kivizsgálás első lépései az endokrinológiai fizikális vizsgálaton és a kikérdezésen túl a laborvizsgálat – különös tekintettel a pajzsmirigy hormonszintekre - és az ultrahangos képalkotás.
- Az ultrahangos vizsgálattal részletes képet kapunk a pajzsmirigyről, fel tudjuk ismerni a jóindulatú csomókat, az olyan kisméretű képleteket, amelyek még nem okozhattak tünetet, meg tudjuk állapítani, hogy adott képlet növekszik-e, és képet kapunk azokról a göbökről is, amelyek rosszindulatúságra utaló tulajdonságokkal rendelkeznek – ismerteti dr. Bánhegyi Barbara, az Ultrahangközpont ízületi- és pajzsmirigy ultrahang specialista radiológusa. – Megvizsgáljuk és rögzítjük minden felfedezett képlet méretét, határait, alakját, konzisztenciáját és más tulajdonságait, amelyek alapján besorolhatók egy olyan skálába, amely a jóindulatúság-rosszindulatúság végpontok közt helyezi el az adott képletet. Ugyanakkor sok esetben a pajzsmirigy ultrahangot a pontos diagnózis érdekében ki kell egészíteni a pajzsmirigy izotópos vizsgálatával és vékonytű biopsziával, vagyis szövettani mintavétellel is. Mindezek alapján már olyan részletes diagnózis állítható fel, amely a kezelés irányát is megszabhatja.  

Az ultrahang a kontrollokon és a szűréseken is fontos

Ha a kivizsgálás eredményeként kiderül, hogy rosszindulatú elváltozásról van szó, pajzsmirigy műtétre lehet szükség, melynek során eltávolítják a pajzsmirigy egy részét, illetve bizonyos esetekben az egész szervet. Utóbbi esetben a páciens hormonpótlásra szorul élete végéig.  A műtét után sokszor izotópkezelésre is sor kerül, hogy ne maradjanak daganatos sejtek. Az utánkövetés, a rendszeres kontroll ebben az esetben - mint minden műtét után - elengedhetetlen, és nagyon fontos részét képezi a fájdalmatlan, sugárterheléssel nem járó, ezért korlátlanul ismételhető ultrahangos vizsgálat.
- Ha pedig „csak” pajzsmirigy göb igazolódik a diagnosztizálás során, annak növekedési tendenciájának követésére is évente kontroll ultrahang vizsgálat elvégzése javasolt – mondja Bánhegyi doktornő. - Ráadásul mivel a pajzsmirigy göb igen gyakori, 40 fölött érdemes szűrőjelleggel is elvégeztetni a nyaki lágyrész ultrahang vizsgálatot. 

Forrás: Ultrahangközpont (www.ultrahangkozpont.hu)

Téma szakértője

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Az epekövesség az epeutak és az epehólyag betegsége, az egyik leggyakoribb emésztőszervi rendellenesség. Diagnosztikájának arany standardját az ultrahangvizsgálat jelenti. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk epekövességre és mire számíthatunk a vizsgálat során? Többek között ezekre a ...
Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

A hasi ultrahang kifejezés hallatán nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, melyek azok a szervek, amelyek vizsgálhatóak ilyen képalkotó módszerrel. Mit jelent e tekintetben az, hogy has? Milyen szervek találhatók a hasüregben? A gyomor és a belek vizsgálatához is ez a legpontosabb eszköz? Ezekre a kérdésekre ...
Kell-e választani az emlő ultrahang és a mammográfia közt?

Kell-e választani az emlő ultrahang és a mammográfia közt?

Az emlőrák élete során minden nyolcadik-kilencedik nőt érinti, az utóbbi években pedig harmadával nőtt az 50 év alatti esetek száma. Mivel pedig ez a daganatos betegség korán felismerve jó eséllyel gyógyítható, nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres szűrések jelentőségét, ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK