Lágyrész ultrahang- mit kell tudni róla?

Lágyrész ultrahang- mit kell tudni róla?

Ultrahangközpont.hu Létrehozva: 2022.01.21 Módosítva: 2025.03.27

Az ultrahang vizsgálat egyike a képalkotó eljárásoknak, melynek során pontosabb képet kaphatunk a testünkben lévő szervek szerkezeti elváltozásairól. Ultrahang vizsgálat során nincs káros sugárzás, gyors, biztonságos és azonnali eredményt kaphatunk. Az Ultrahangközpont radiológusát a lágyrészek ultrahangos vizsgálatáról kérdeztük. 

Online Bejelentkezés

Dr. Róna Ágnes

Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66.

Mik azok a lágyrészek? 

A lágyrészeket többek között az izmok, inak, kötőszövetek, erek, zsírszövet alkotják, és testünk tömegének kb. a felét teszik ki. Az ultrahang vizsgálat szempontjából a lágyrész kategóriát egyfajta általánosításként használjuk mindazokban az esetekben, amikor nem standard régiók vizsgálata történik (mint amilyen például a hasi és kismedencei, pajzsmirigy, nyaki artériák (carotis), végtagi vénák, ízületek vagy emlők ultrahang vizsgálata). Ilyenkor a törzsön, fej-nyaki régióban vagy végtagokon leggyakrabban egy bőr alatt tapintott csomó, fájdalmas izom, vagy a test egyéb részein tapintott elváltozás ultrahangos vizsgálatát végezzük. 

A lágyrészek fájdalma, esetleges elváltozásai, károsodási igen gyakori panasznak számítanak, melyet számtalan probléma is okozhat. Ezek közül vannak banálisak, valamint igen veszélyesek is, így tartós panasz esetén mindenképp szakorvosi vizsgálat szükséges. 

A lágyrészek betegségei 

lágyrész ultrahangA lágyrészek elváltozásai nem minden esetben tapinthatók és nem szükségszerűen fájdalmasak. Előfordulnak fájdalmatlan, véletlenszerűen felfedezett eltérések is. Kialakulásuk számtalan okra vezethető vissza: például egyszerű megerőltetés, sérülés, gyulladás, fertőzés, de akár jó-vagy rosszindulatú daganat is állhat a háttérben. -mondja az Ultrahangközpont radiológusa. 

Milyen tünetek esetén érdemes lágyrész ultrahangra menni? 

  • Bőr alatti csomó 

  • Izomsérülés 

  • Sérv gyanú 

  • Nyirokcsomó megnagyobbodás 

  • Látható, tapintható duzzanat 

Mikor indokolt lágyrész ultrahang vizsgálat? 

Lágyrész ultrahang vizsgálatra a felsoroltak szerint elsősorban sérülések utáni fájdalom/ elváltozás esetén, sérv gyanújakor, valamint bőr alatti csomók, duzzanatok esetén van szükség. Segítségével elkülöníthetőek a folyadéktartalmú, illetve a tömör elváltozások. Szerencsére a vizsgálatot bármikor el lehet végezni, nem jár egészségre káros sugárterheléssel, így többször is megismételhető. Az eljárás teljesen fájdalommentes és különösebb előkészületet sem igényel, ráadásul az eredmény azonnal kézhez kapható. 

Téma szakértői

Dr. Csemez Imre

Dr. Csemez Imre

hasi- és kismedencei ultrahang specialista radiológus
Dr. Bánhegyi Barbara

Dr. Bánhegyi Barbara

pajzsmirigy- és ízületi ultrahang specialista radiológus
Dr. Nyemecz Dorottya

Dr. Nyemecz Dorottya

emlő- és lágyrész ultrahang specialista radiológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Ne várjuk meg a bajt a carotis ultrahanggal!

Ne várjuk meg a bajt a carotis ultrahanggal!

A stroke és a szívinfarktus megelőzésében egy egyszerű, gyors, fájdalmatlan lehetőség a nyaki, úgynevezett carotis ultrahang, amellyel felmérhető, mennyire szűkültek be a nyaki erek. Dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa azokra a betegségekre, állapotokra hívta fel a figyelmet, amelyek megléte esetén fontos ...
Fibroadenoma: sokszor elegendő lehet az ultrahangos követés

Fibroadenoma: sokszor elegendő lehet az ultrahangos követés

A fibroadenoma az emlőszövet egyik leggyakoribb jóindulatú daganata. Csak akkor okoz panaszt, ha tapinthatóvá válik – mondja dr. Gergely Mária , az Ultrahangközpont radiológus szakorvosa, emlőspecialistája, akit arról kérdeztünk, hogy mi a teendő, ha fibroadenomát diagnosztizáltak nálunk.
Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a leggyakoribb gyulladásos betegség, amely különösen gyakran sújtja a nőket. Ennek elsősorban anatómiai oka van: a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a fertőzések könnyebben feljuthatnak a húgyhólyagig. A felszálló ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK