Az emlő önvizsgálata, illetve az emlőről készült képalkotó vizsgálatok (leggyakrabban ultrahang és mammográfia) eredménye alapján felmerülhet az emlő aspirációs citológia vagy biopszia szükségessége, ugyanis ezekkel a mintavételi eljárásokkal meg lehet állapítani, hogy egy kérdéses eredetű emlő elváltozásból származó minta jó- vagy rosszindulatú-e. De vajon mi a különbség a két vizsgálati módszer közt? Dr. Horváth Barnabás, az Ultrahangközpont emlő ultrahang és emlőmintavétel specialista radiológusa válaszolt a kérdésre.
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Emlő biopszia során mintavétel történik az emlő kérdéses eredetű elváltozásából, amelyet a továbbiakban különféle patológiai - citopatológiai vizsgálatoknak vetnek alá, hogy megállapítsák, rosszindulatú-e az elváltozás vagy sem. A mintavétel történhet radiológus szakorvos által, képalkotó módszer által vezérelten, a bőrön keresztül vagy ritkábban nyitott műtéttel, sebész szakorvos által.
A sikeres mintavételhez fontos a megfelelő mintavételi és vezérlési típus kiválasztása. Ultrahang-vezérelt mintavétel javasolt az emlőből, ha az elváltozás ultrahang vizsgálattal jól látható. Mammográfiával vezérelt (sztereotaxiás) mintavétel szükséges a nem tapintható, ultrahanggal nem azonosítható, kérdéses eredetű eltéréseknél. Képalkotó vezérlés tomoszintézissel és MRI vizsgálattal is lehetséges, utóbbi jelenleg hazánkban nem elérhető.
Maga az eljárás egy minimál invazív beavatkozás, hiszen a mintavétel érdekében mindenképp be kell hatolni a szervezetbe, azonban ezt a lehető legkíméletesebb módon teszik. A mintavételnek különböző lehetőségei vannak, melyek közül széles körben az aspirációs citológia (FNA) és a core-biopszia terjedt el, a vákuum-asszisztált biopszia (VAB) kevésbé hozzáférhető módszer.
- Az aspirációs citológia valójában egy vékony tűvel zajló sejtmintavétel. Ezzel az eljárással a vizsgált csomóból sejtek nyerhetők, amiről a citopatológus mikroszkópban megvizsgálva meg tudja mondani, hogy a kérdéses eltérés milyen valószínűséggel jó- vagy rosszindulatú. Ezen kívül az aspirációs citológia alkalmas arra, hogy az emlőben lévő folyadék tartalmú képletek, pl. ciszták vagy szeromák tartalmát leszívjuk, vagyis ez a módszer egyszerre jelenthet mintavételt, illetve terápiát egy elváltozás kapcsán – ismerteti dr. Horváth Barnabás, az Ultrahangközpont emlő ultrahang és emlőmintavétel specialista radiológusa.
A vizsgálat speciális előkészületet nem igényel. Kerülni kell a különböző spray-k, dezodorok, krémek, porok vagy parfümök használatát az emlő területén. Egyeztetni kell az orvossal, hogy szed-e vérhígítót a páciens és szükséges-e azt felfüggesztenie. Enni és inni is szabad a citológiai mintavétel előtt.
A 15-20 perces vizsgálathoz szabaddá kell tenni az emlőt és a vizsgálóasztalon abba a helyzetbe kell feküdni, amelyet a radiológus kér és lehetőleg végig abban a helyzetben kell maradni. A beavatkozásnál helyi érzéstelenítésre nem kerül sor. A beavatkozás jellemzően kisebb fájdalommal jár (a vérvételhez hasonló) és a szúrás helyén kis vérzés keletkezhet, amely további ellátást általában nem igényel. Előfordulhat azonban, hogy a beavatkozást meg kell ismételni, az elváltozásból többször is történhet mintavétel – különösen, ha például egy ciszta folyadék tartalmát rendszeresen le kell szívni.
A core-biopsziás mintavétel helyi érzéstelenítés mellett, vastagabb tűvel és egy speciális rugós „pisztollyal” történik, mely során az emlő kérdéses elváltozásából több összefüggő szövethengert nyernek, mely ezt követően részletes patológiai kivizsgálásra kerül. A kapott minta nagyobb mennyiségű és nem csak sejteket-sejtcsoportokat, hanem szöveteket tartalmaz, ami pontosabb diagnózist tesz lehetővé. A módszer leginkább rosszindulatú tumorgyanús eltérések mintavételére alkalmazott.
- Mindent összevetve elmondható, hogy az emlő aspirációs citológia kis kellemetlenséggel járó, jól tolerálható és hasznos vizsgálat, amely a járóbeteg ellátás részeként megoldható – hangsúlyozza Horváth doktor. – További előnye, hogy gyors diagnózishoz lehet jutni, ami meghatározza a páciens további ellátását, illetve egyes esetekben terápiás célra is használható.
Forrás: Ultrahangközpont (www.ultrahangkozpont.hu)
Rendelés típusa:
kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
kizárólag magyar nyelvű rendelés
Rendelés helyszíne: Széna tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Telefonszám: +36 70 638 8493