Pajzsmirigy megnagyobbodás- mikor menjünk ultrahangra?

Pajzsmirigy megnagyobbodás- mikor menjünk ultrahangra?

Ultrahangközpont.hu Létrehozva: 2022.08.16 Módosítva: 2024.04.03

A pajzsmirigy megnagyobbodásra olykor előbb derül fény, mint bármely más pajzsmirigy problémára, ugyanis gyakran előbb kerül a páciens radiológushoz, mint endokrinológushoz. Hogy milyen tünetek esetén érdemes pajzsmirigy betegségre gyanakodni, illetve mikor szükséges pajzsmirigy ultrahang vizsgálaton részt venni, azt az Ultrahangközpont radiológusától kérdeztük meg.

Online Bejelentkezés

Dr. Bánhegyi Barbara

Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66.

Pajzsmirigy megnagyobbodás - mikor menjünk ultrahangra?

A pajzsmirigy megnagyobbodását több tényező okozhatja. Leggyakrabban  jódhiány vagy kóros autoimmun folyamatok állnak a háttérben. A hirtelen kialakuló, fájdalmas duzzanat akut gyulladást jelez.  A méretnövekedés gyakran jár együtt a pajzsmirigy hormonok elégtelen szintjével. 

A strumának több típusa létezik: lehet diffúz, göbös, valamint több göböt tartalmazó (multinoduláris). Előbbi esetén a mirigy egésze egyenletesen megnagyobbodik, míg göbös struma esetén egy vagy több csomó alakul ki a mirigyállományban. 

Pajzsmirigy megnagyobbodás tünetei:

  • strúma ultrahang - Ultrahangközpont Kitapintható csomó a nyak elülső részén
  • Nyaki szorító érzés
  • Köhögés
  • Rekedtség
  • Nyelési nehézség
  • Gombócérzés

Ha az említett tüneteket tapasztalja, érdemes pajzsmirigy ultrahangon részt vennie, még akkor is, ha a pajzsmirigy hormonok szintje normális. 

Mit mutat az ultrahang?

Pajzsmirigy ultrahang során meghatározható a pajzsmirigy mérete, a szerkezete, az erezettsége. Megtudható, fennáll-e gyulladás, vannak-e csomók, rosszindulatú daganatra utaló jelek. Mindemellett a környező nyirokcsomók méretéről is képet kaphatunk- mondja a radiológus. Ha a radiológus a vizsgálat során úgy ítéli meg, további vizsgálatokat (pl. labort, aspirációs citológiát, izotóp vizsgálatot vagy MR-t) is javasolhat a pontos diagnózis érdekében, mely  segíti a megfelelő terápia megválasztását. 

Az ultrahang fontos szerepet tölt be a nyomonkövetésben is. Ellenőrizhető a göbök méretének növekedési üteme, szerkezetének változása, az alkalmazott kezelés hatékonysága.

Ultrahangos vizsgálatra bármikor lehetőség van, hiszen nem jár sugárterheléssel, biztonságos, fájdalommentes és nem igényel előkészületet. 

Téma szakértője

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Ne várjuk meg a bajt a carotis ultrahanggal!

Ne várjuk meg a bajt a carotis ultrahanggal!

A stroke és a szívinfarktus megelőzésében egy egyszerű, gyors, fájdalmatlan lehetőség a nyaki, úgynevezett carotis ultrahang, amellyel felmérhető, mennyire szűkültek be a nyaki erek. Dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa azokra a betegségekre, állapotokra hívta fel a figyelmet, amelyek megléte esetén fontos ...
Fibroadenoma: sokszor elegendő lehet az ultrahangos követés

Fibroadenoma: sokszor elegendő lehet az ultrahangos követés

A fibroadenoma az emlőszövet egyik leggyakoribb jóindulatú daganata. Csak akkor okoz panaszt, ha tapinthatóvá válik – mondja dr. Gergely Mária , az Ultrahangközpont radiológus szakorvosa, emlőspecialistája, akit arról kérdeztünk, hogy mi a teendő, ha fibroadenomát diagnosztizáltak nálunk.
Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a leggyakoribb gyulladásos betegség, amely különösen gyakran sújtja a nőket. Ennek elsősorban anatómiai oka van: a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a fertőzések könnyebben feljuthatnak a húgyhólyagig. A felszálló ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK