Pajzsmirigy ultrahang jelentősége göbök esetén

Pajzsmirigy ultrahang jelentősége göbök esetén

Dr. Horváth Ilona Módosítva: 2023.03.07 20:46

A pajzsmirigyzavarok egy részét a szerv göbös megbetegedése képezi. Ezen problémák gyakran együtt járnak a mirigy hormontermelő zavarával, ezért alul-vagy túlműködés esetén célszerű elvégeztetni a vizsgálatot. Hogy miért van szükség a göbök miatt ultrahangra, illetve milyen vizsgálat egészítheti ki, arról dr. Horváth Ilonát, az Ultrahangközpont radiológusát kérdeztük.

Göbök a pajzsmirigyben

A göbök a pajzsmirigyben előforduló betegségek egy csoportja. A jóindulatú göbök viszonylag gyakoriak, sokszor tünetmentesek. Gyakrabban nőknél fordul elő, a jódhiányos területeken arányuk magasabb. A jóindulatú göbök jól határolt, sokszor folyadékot is tartalmazó szövetszaporulatok. Méretüket tekintve rendkívül változatosak: 1-2 mm vagy több cm nagyságúak lehetnek, különállóak vagy egymással összefolyva akár a lebeny nagy részét is elfoglalhatják. A nagyméretű göbök vagy a pajzsmirigy göbösen átalakult nagyra nőtt része tapinthatóvá, akár láthatóvá válhat a nyakon. Nyomást gyakorolhat a légcsőre vagy a nyelőcsőre, nehezítve a levegővételt, a nyelést. Viselkedésüket, működésüket tekintve is változatosak: léteznek hormontermelő vagy néma göbök, ezáltal hormontermelési zavart okozhatnak (hyper-, illetve hypothyreosis). Egyszerű, tisztán folyadékot tartalmazó, sima falú ciszták is előfordulnak a pajzsmirigyben.

A göbök, ciszták nagyon gyakran panaszmentesek, észrevétlenül fejlődnek, csak szűrővizsgálat kapcsán derül fény a jelenlétükre.

Ultrahang a pajzsmirigy göbök diagnosztizálásábanpajzsmirigy göbök ultrahangos vizsgálata

A pajzsmirigy ultrahang a laborvizsgálat mellett a pajzsmirigy állapotának megítélésében alapvető vizsgálati módszer, melynek során pontos képet nyerhetünk a pajzsmirigy méretéről és szerkezetéről. Esetleges autoimmun vagy ritkán bakteriális (akut vagy krónikus) gyulladás jelenlétére utaló szerkezeti elváltozások azonosíthatók ultrahanggal. Jól láthatók a göbök is, melyek mérete és szerkezete sokat elárul a természetükről. A color doppler ultrahang vizsgálat a pajzsmirigyszövet és azon belül a göbök erezettségéről, az érhálózat eloszlásáról ad fontos információt, mely segít a diagnózis felállításában. A göbök túlnyomó többsége jóindulatú elváltozás, előfordulnak azonban rosszindulatú daganatok is a pajzsmirigyben. A pajzsmirigy ultrahang vizsgálat felvetheti a rosszindulatúság gyanúját.

Az ultrahangos leletnek tartalmaznia kell a göbök részletes leírását, azok elhelyezkedését, méretét, ultrahangos szerkezetét és a környező struktúrákhoz való viszonyát. Az ultrahangos szakorvos végül kialakítja a véleményét és javaslatot tesz kontroll pajzsmirigy ultrahang vizsgálatra vagy  aspirációs citológia elvégzésére. Mindkét esetben elengedhetetlen a göbök pontos leírása.

A biopszia során ultrahanggal vezérelve, szemkontroll mellett sejteket nyernek a kérdéses területből, melyeket citopatológus elemez mikroszkóp alatt.

Komplex feladat a pajzsmirigyzavar kezelése

A pajzsmirigy komplex feladatot ellátó, a szervezet egészére jelentős hatást gyakorló szerv. Működését sokféle tényező befolyásolja (genetika, környezeti hatások stb.), ellenőrzése, az esetleges hibák felfedezése és kiküszöbölése több szakterület összehangolt feladata: laborvizsgálat, radiológia (ultrahang, esetleg izotóp diagnosztika), citopatológia, endokrinológia, sebészet. Nagy hangsúlyt kell fektetni a pajzsmirigy esetében is a szűrővizsgálat fontosságára - magyarázza dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa.

 

Téma szakértői

Dr. Gergely Mária

Dr. Gergely Mária

emlő- és pajzsmirigy ultrahang specialista radiológus
Dr. Nyemecz Dorottya

Dr. Nyemecz Dorottya

emlő- és lágyrész ultrahang specialista radiológus
Dr. Csemez Imre

Dr. Csemez Imre

hasi- és kismedencei ultrahang specialista radiológus

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Doktornő!
Ultrahang vizsgálaton javasolták pajzsmirigyben lévő göb biopsziáját (ahol az uh-t készítették, nem végeznek ilyet). Szükséges előtte endokrinológusi vizsgálat vagy jelentkezhetem egyenesen Önökhöz?
Köszönettel
A. Judit

Radácsi Júlia
Radácsi Júlia vezető asszisztens
Kedves Judit!

Pajzsmirigy aspirációs citológia vizsgálaton való részvételhez elegendő az ultrahangvizsgálatot végző radiológus javaslata. Kérjük, ennek igazolásához hozza magával az ultrahangvizsgálatról készült leletét.

Szép napot kívánunk!

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a leggyakoribb gyulladásos betegség, amely különösen gyakran sújtja a nőket. Ennek elsősorban anatómiai oka van: a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a fertőzések könnyebben feljuthatnak a húgyhólyagig. A felszálló ...
Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Az epekövesség az epeutak és az epehólyag betegsége, az egyik leggyakoribb emésztőszervi rendellenesség. Diagnosztikájának arany standardját az ultrahangvizsgálat jelenti. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk epekövességre és mire számíthatunk a vizsgálat során? Többek között ezekre a ...
Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

A hasi ultrahang kifejezés hallatán nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, melyek azok a szervek, amelyek vizsgálhatóak ilyen képalkotó módszerrel. Mit jelent e tekintetben az, hogy has? Milyen szervek találhatók a hasüregben? A gyomor és a belek vizsgálatához is ez a legpontosabb eszköz? Ezekre a kérdésekre ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK