A laborvizsgálatok során gyakran találkozhatunk a CRP rövidítéssel, melynek magas értéke legtöbbször valamilyen gyulladásra utal. Ennek oka az esetek egy részében már magából a vérvétel egyéb eredményeiből és a tünetekből ki is derül, ám előfordulhat, hogy további vizsgálatokra van szükség. Dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa az ultrahang szerepét ismertette a magas CRP érték okának tisztázásában.
A laborvizsgálatok során a leleten sokszor látni az ún. CRP értéket, mely a C-reaktív fehérje (C-reactiv protein) rövidítése. A CRP a máj által termelt fehérje, melynek szintje magasabb, ha gyulladás, valamilyen fertőzés zajlik a szervezetben. Vagyis, a máj CRP-t bocsát ki a véráramba a gyulladásra adott válaszként.
“Amikor a kórokozók bejutnak a szervezetbe, (legyen szó baktériumokról, gombákrók, vírusokról) a májsejtek CRP-t termelnek, ami a véráramba jutva segíti az immunrendszer védekezését, a falósejtek munkáját, szerepet játszik a káros mikroorganizmusok és a sérült sejtek felismerésében és eltávolításában”- mondja a radiológus.
Bár a CRP felhívja a figyelmet, hogy valamiért gyulladást van jelen a szervezetben, azt nem mutatja meg, hogy a testen belül pontosan hol is van a probléma, és hogy azt mi is okozza. Tehát önmagában a CRP mennyiségének mérése nem diagnosztikus értékű, így, ha az adott laboreredményből és a tünetekből nem derül ki, hogy mi váltja ki a magas szintjét, úgy az orvos további vizsgálatokat - köztük képalkotó vizsgálatokat- rendel el.
Előfordulhat, hogy az anamnézis, a laboreredmények és a tünetek alapján sem lehet megmondani, hogy mi is pontosan az emelkedett CRP oka- ekkor további vizsgálatok lehetnek szükségesek- ilyen többek között az ultrahang vizsgálat, mely biztonságos, nem jár káros sugárterheléssel, könnyen elérhető és olcsó.
“Az ultrahang vizsgálat könnyen elérhető, biztonságos és számos betegség, kóros állapot is kimutatható a segítségével”- mondja dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa, aki hozzátette, hogy a hasi ultrahang során elemezhető az egyes szervek mérete és szerkezete, láthatók kóros nyirokcsomók és egyéb kóros képletek, elváltozások. Jól vizsgálhatók a nyaki lágyrészek, így az itt elhelyezkedő nyirokcsomók, valamint a pajzsmirigy és a nyálmirigyek is. Az emlők szintén jól vizsgálhatók ultrahanggal, csakúgy, mint a férfiaknál a herezacskó képletei. A nyaki erek color duplex ultrahang vizsgálatával a stoke lehetősége deríthető fel, de ultrahanggal a szív állapota is jól megítélhető. Így tehát az ultrahangnak a magas CRP esetén igen nagy szerepe van, hiszen segít közelebb jutni a pontos diagnózishoz, és ezáltal az optimális terápia megválasztásához, a beteg gyógyulásához.