60 évnél idősebb férfiak közel fele számol be prosztata-gondokról. Sokan tapasztalhatják a prosztata-megnagyobbodást, de ezen felül a prosztatamirigyet számos más betegség is érintheti. Nagyon fontos, hogy beszéljünk a prosztatamirigy betegségeiről, mert rengeteg férfi életét keserítik meg, valamint a tünetek utalhatnak akár egy súlyosabb problémára, prosztata daganatra, prosztatarákra is. Éppen ezért fontos ismerünk a jellegzetes tüneteket, valamint idősödve, 45 éves kor felett a rendszeres szűrővizsgálatok is elengedhetetlenek. Cikkünkben bemutatjuk a prosztatamirigyet és sorra vesszük a prosztatamirigyet érintő betegségeket, leggyakoribb tüneteiket és hogy mit lehet tenni kezelésként, valamint megelőzésként.
A prosztatamirigy
Prosztatamirigyet érintő betegségek
Prosztatamirigy betegségeinek vizsgálata
A prosztatamirigy vizsgálata hasi ultrahanggal
Prosztatamirigy betegségeinek kezelése
Prosztatamirigy betegségek megelőzéseFoglaljon időpontot orvosainknál!
A prosztatamirigy vagy más néven dülmirigy a kismedencében elhelyezkedő szerv. Normálisan szelídgesztenye alakú és nagyságú, súlya 20-25 gramm, fejlődéséhez egy férfi nemi hormonra, tesztoszteronra van szükség. A prosztata szeméremcsont felett, közvetlenül érintkezve a húgyhólyaggal, alatta található, kivezető csöve a húgycsőbe nyílik. Mögötte a végbél található, ez ad lehetőséget rá, hogy a végbélen keresztül vizsgálni tudjuk a prosztatát.
Az életkor előrehaladtával a prosztatamirigy mérete, súlya növekszik. 50 éves korra 40-50 grammos nagyságot is elérheti. Ezt a folyamatot hívjuk a prosztatamirigy jóindulatú megnagyobbodásának, benignus prosztata hyperplasianak (BPH). A nagyobb méretű prosztatamirigy nyomást fejt ki a rajta áthaladó húgycsőre és a húgycső részleges vagy akár teljes elzáródását okozhatja.
A prosztatamirigy az ivarszervek közé sorolható, fontos szerepe van a sikeres megtermékenyítésben. A prosztatamirigy által termelt váladék keveredve az ondóvezetékeken át érkező hímivarsejtekkel képezik ondót. A prosztatamirigy váladékai biztosítják a spermiumok, hímivarsejtek életéhez, anyagcseréjéhez és mozgásához megfelelő kémiai környezetet. Magömléskor vagyis ejakulációkor a prosztatamirigy izmai összehúzódnak, a folyadékot kilövellik és a húgycsőbe juttatják.
A prosztatamirigyet leggyakrabban a következő három betegség érinti: prosztatamirigy megnagyobbodás, gyulladás vagy prosztatarák. Egy férfi élete során egyet vagy többet is tapasztalhat ezen betegségek közül, idősödve pedig egyre gyakoribbá válnak. Akinek a családjában előfordultak már korábban prosztatamirigy betegségek, annak fontos fokozottabban figyelnie és korábban felkeresnie orvosát szűrővizsgálatok elvégzése céljából.
A prosztatamirigy életünk során kétszer esik át fiziológiás növekedésen. Az első időszak pubertás korban történik, a tesztoszteron hatására növekszik és érik a prosztatamirigy. A másik 30-40 éves kor körül kezdődik, ezt nevezzük a prosztatamirigy jóindulatú megnagyobbodásának (benignus prosztata hyperplasia, BPH). Ennek során osztódnak a prosztatamirigyet felépítő sejtek, a prosztatamirigy méret és súlybeli gyarapodását jelentve. Ez egy fiziológiás folyamat, a férfiak nagytöbbsége tapasztalhatja is a tüneteit idősödve. A prosztatamirigy közvetlenül a húgyhólyag alatt, a húgycső eredésénél helyezkedik el, így méretének növekedése a húgycsőre fejt ki nyomó hatást. Ez okozza leggyakrabban és legkorábban a tüneteket, ugyanis a prosztata hiperplázia ezáltal akadályozni fogja a vizelet ürülését, számos tünetet okozva. Valamint ez a vizelet elfolyási akadály kockázatot jelent a gyakoribb húgyúti fertőzésekre. Emellett a prosztatamirigy állományának növekedése a mirigy belsejében lévő ereket, idegeket is nyomhatja. Ezáltal romlik a prosztatamirigy keringése, az idegkompresszió pedig fájdalmat is okozhat.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Prosztatamirigy megnagyobbodás tünetei:
Prosztatamirigy megnagyobbodás következményei:
A prosztatamirigy gyulladása (prostatitis) bármelyik életkorban előfordulhat, azonban fiatalabb korban 30-50 év között a leggyakoribb. A kórokozók 3 irányból is elérhetik a mirigyet. A fertőzések a húgyutakon át vagy az ivarszerv más területeiről is átterjedhetnek a prosztatamirigyre, valamint előfordulhat, hogy a vérkeringés útján, vérárammal érik el a mirigyet a kórokozók. A prosztatamirigy gyulladása akut (hirtelen fellépő) vagy krónikus (régóta fennálló) folyamat is lehet. Krónikus formájában gyakran nem lehet megtalálni az okot, non-bakteriális prosztatamirigy gyulladásnak is nevezik. A prostatitis során megduzzad a mirigy, valamint fájdalom is felléphet és szisztémás tünetek is jelentkezhetnek. A betegségből kezeletlenül akár a prosztatamirigy tályogja is kialakulhat, de rövidtávon is okozhat problémát a vizelet ürítés gátlásával, a vizeletretencióval. Emiatt kezelése szükséges.
Tünetek:
Prosztata - Urológiai Központ
Éjszakai vizelés - Kardiológiai Központ
Tesztoszteron - Endokrin Központ
Derékfájás - Fájdalom Központ
D-vitamin pótlás - Immun Központ
A prosztatarák a férfiak gyakori daganatos betegsége, Magyarországon a negyedik leggyakoribb ok a daganat miatti elhalálozások között. Előfordulása az életkor előrehaladtával egyre nő. Kialakulásában genetikai, hormonális okok és életmódbeli tényezők is szerepet játszanak, azonban a kialakulás hosszú időt vesz igénybe, nem egyik napról a másikra történik. Sokáig tünetmentes formában vannak jelen a daganatok, köztük a prosztatarák is, vagy csak nem specifikus tüneteket okoznak. Általános tünetek, amelyek daganatra, rákra utalhatnak: fogyás, gyengeség, láz, éjszakai izzadás, vérzés miatti anaemia, vérszegénység. Évek telhetnek el addig, amíg odáig fejlődik a prosztatarák, hogy panaszokat, tüneteket okoz. Az idejében felismert prosztatarák azonban gyógyítható, vagy legalábbis visszaszorítható. Éppen ezért nagyon fontos az idejében történő felismerése, és ennek érdekében ajánlatos minden 45 évesnél idősebb férfi rendszeres prosztatavizsgálata. A prosztatamirigy szűrés során két fajta tesztet végeznek el: PSA-szint mérés (prosztata szűrés vérből) és rektális digitális vizsgálat (manuális prosztata vizsgálat). Daganat gyanújakor további vizsgálatokra is szükség lehet, azonban ez a kettő vizsgálat a férfi lakosság prosztata rák szűrésére kielégítő.
Tünetek: szinte megegyeznek a jóindulatú prosztatamirigy megnagyobbodás tüneteivel. A prosztatarákra hívhatja fel mégis a figyelmet a véres vizelet (haematuria), illetve a csípő, égető érzet vizeletürítéskor. Áttétes formában gyakran okoz csontfájdalmat is, ugyanis gyakran ad metasztázisokat, áttéteket a csontokba.
A prosztatamirigy szűrés két vizsgálatból áll: vérvételből és fizikális vizsgálatból. A laborvizsgálat során, a levett vérben a PSA (prosztata specifikus antigén) szintjét vizsgálják, ennek magas értéke kórjelző lehet. Azonban a PSA szintje sok okból emelkedhet, így ezeket is figyelembe kell venni az értékeléskor. A fizikális vizsgálat során rektális digitális vizsgálatra kerül sor (RDV), melynek során az orvos a végbél felől tapintja a prosztatamirigyet. A prosztatamirigy mérete, göbök megléte, keménységük figyelhető meg így. Ez a két vizsgálat képezi a rutin szűrést a prosztatamiriggyel kapcsolatban. Ők segítenek eldönteni, hogy jóindulatú megnagyobbodás vagy daganat, tumor áll a háttérben. Prosztatarák esetében további vizsgálatokra is szükség lehet. Az ultrahangos képalkotó vizsgálat felhasználási köre jóval szélesebb, mint a nagyobb magzat fejlettségének és nemének meghatározása. Az ultrahang diagnosztikáról Dr. Horváth Ilona radiológus, az Ultrahangközpont főorvosát kérdeztük.
A prosztatamirigy megnagyobbodás vizsgálható még hasi ultrahang segítségével.Kapcsolódó cikkünk
Mi mindenre deríthet fényt az ultrahangos vizsgálat?
A has- és kismedencei ultrahang vizsgálat szerves része a prosztata vizsgálata. Az ultrahang vizsgálat gyors, biztonságos, megbízható, teljesen fájdalommentes eljárás. További nagy előnye, hogy nem jár sugárterheléssel, széles körben elérhető. Pont ezek miatt az orvosok kedvelt képalkotó eljárása az ultrahang. A vizsgálat során hanghullámok segítségével képek készülnek a kismedencei területről. Ultrahang vizsgálat során elsőként egy gélt helyeznek közvetlenül a bőrre, ez az anyag segíti a hanghullámok terjedését, melyek a vizsgálófejtől a gélen keresztül a testbe jutnak. Az ultrahang fej összegyűjti a visszaverődő hangokat, amikből a számítógép létrehozza a képet. A prosztata megnagyobbodás hasfalon keresztül történő ultrahangos szűrővizsgálatával meghatározható a prosztata mérete, mirigyének szerkezete, gyulladás fennállása. Információt nyújt továbbá a felső húgyutak állapotáról, valamint a vizeletretenció is vizsgálható vele: vizelést követően ellenőrizhető, hogy a vizelet teljes mértékben kiürült-e a húgyhólyagból. Éppen ezért a prosztatamirigy vizsgálatának szerves része az hasi ultrahang vizsgálat, az éves prosztatamirigy szűrés kapcsán is elvégezendő.
A jóindulatú prosztatamirigy megnagyobbodást szövődménymentesen nem szükséges kezelni, de a tünetek enyhítése céljából számos módszer áll rendelkezésre. Ilyen esetekben adhatóak gyógyszerek, ɑ-blokkolók, melyek a prosztatamirigy simaizomzatának relaxációját, elernyedését fogják okozni. Egy másik gyógyszercsoport, az 5-ɑ reduktáz inhibitorok a prosztatamirigy méretét csökkentik (megakadályozzák a mirigy növekedését okozó hormon termelődését). Ha a vizelet elfolyási akadály szövődményeket is okoz, szükségessé válhat műtéttel utat biztosítani a vizelet elvezetésnek. A prosztatamirigy mérete lézeres ablációval is csökkenthető.
A bakteriális prosztatamirigy gyulladása kezelhető antibiotikummal, valamint fájdalomcsillapítókkal a tünetek enyhítése céljából. Krónikus formájában is hasznosak lehetnek a fájdalomcsillapítók, ám ilyenkor a vizeletürítés megsegítése céljából ɑ-blokkolók valamint laxatívumok is adhatóak.
A prosztatarák kezelése sok tényezőtől függ, a pontos terápiás menetről egy csapat, az onkoteam fog dönteni a beteggel egyeztetve. Ugyanis a kezelés függ a tumor méretétől, növekedésétől, hogy vannak-e nyirokcsomóban vagy esetleg más szervekben áttéttek, illetve természetesen a páciens állapotától, egyéb társbetegségeitől, és a kezelési preferenciáitól. A prosztatarák esetében a következő terápiás megoldások jöhetnek szóba: a tumor műtéti eltávolítása, sugárterápia, kemoterápia, ablációs technikák, hormonális kezelés.
Sokat tehetünk a prosztatamirigy betegségeinek megelőzése érdekében. Alapvetően fontos a kiegyensúlyozott, egészséges életmód fenntartása, ezzel nemcsak a prosztatamirigy megbetegedéseitől, hanem sok más betegségtől is védhetjük magunkat. Ennek része az egészéges táplálkozás, a bőséges folyadék fogyasztás (mely kimondottan előnyös a húgyutak átmosása, fertőzésektől való védelme szempontjából). A rendszeres testmozgás abban is segít, hogy enyhüljön a sok ülés során szerzett prosztatamirigyre eső nyomás. (Ebből a szempontból a prosztatamirigy betegségeinek megelőzése érdekében kerüljük a hosszú bicikli-utakat, és más módját válasszuk a testmozgásnak.) A prosztatarák megelőzésében bizonyos táplálékok fogyasztása előnyös lehet (például lycopének, paradicsom, szója) és vitaminok (A, D, E vitamin), nyomelemek (szelén, cink) fogyasztása. Ezen termékek fogyasztásának valamekkora védőhatást tulajdonítanak; azonban ahogyan korábban is írtuk, a prosztata daganat kialakulása sok tényezőtől függ, öröklött, genetikai hajlamtól is.Téma szakértői